Son Veri Bükücü: Programlama, Veri Bilimi, ve Sosyal Analitik Blogu


Bir iş fonksiyonu olarak iş analitiği ve süreci()

İş analitiği profesyonel bir iş fonksiyonu olma yolunda. Ancak bunun gerçekleşmesi için bu işin iyi anlaşılmış, üzerinde uzlaşılmış, kurumsal bir iş sürecinin olması gerekiyor. Öyle ki bu sürecin farklı aşamalarının herbiri için uygun yöntemler ve araçlar geliştirilebilsin, yetkinlikler tanımlanabilsin. (...devamını oku )

İş analitiği için neden R kullanmalısınız?()

“Hangi programlama dili en geçerlisi?” sorusu kodlama ile ilgilenen veya işi düşen herkesin biz hocalara yönelttiği bir soru. Cevabı yok, ve bunu anlatmak pek kolay olmuyor. Bu soru aynı “en iyi kıyafet hangisi?” sorusu gibi, cevabı nereye gideceğinize, ne yapmaya çalıştığınıza bağlı. (...devamını oku )

Üniversite bugün veri analitiği için ne yaptı?()

Büyük veri, iş analitiği, veri bilimi … Evet çağımız hız çağı, ama bu kadar hızlı ısınan bir konu her zaman karşımıza çıkmıyor. Bundan sadece dört yıl önce yazdığım bir makalede o zaman çalıştığım üniversitemin Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü müfredatını karşılaştırmalı olarak incelemiştim. Çalışmanın sonundaki tavsiyem müfredattaki en önemli eksikliğin bir “iş analitiği” dersi olduğu yönündeydi. (...devamını oku )